The Governors

 

Becoming a Governor button.png

 

Please click on the Becoming a Governor logo to access further information.

 

 


At Mengham Junior School we have a committed and hardworking team of Governors.  Please read below to find out who they are and a little about them:



Sue.jpgSue Lewis  Chair of Governors (Term of office expires 21.07.2026)

Co-Opted Governor. Attends Curriculum and Resources Meetings, chair of the Headteacher Performance Panel and member of the Pay Panel.

 

 

Christine.jpgChristine Moore (Term of office expires 21.07.2022)

Co-Opted Governor, Chair of Resources Committee and Pay Committee and member of the Head 

 

 

Becky.jpg

 Becky Whipp Vice-Chair of Governors (Term of office expires 21.07.2022) 

Co-Opted Governor, Chair of the Curriculum Committee, attends and leads some initiatives of the School Council.



 

Heather.jpg

Heather Limb    (Term of office expires 21.07.2022) 

Co-Opted Governor.  Member of the Resources Committee.

 

 

 

Bruce Mowatt website.jpgBruce Mowatt (Term of office expires 19.03.2021) 

Co-Opted Governor.  Member of the Resources Committee.

 

 

 

Chris Wotton website.jpgChris Wotton (Term of office expires 5.02.2021

LEA Governor.  Member of the Curriculum Committee.

 

 

Staff Governor

Nikki Farrage website gov.jpgNikki Farrage (Term of office expires 3.09.2021)

Staff Governor.   Member of Curriculum Committee.

 

 

Parent Governors

Julie Fraser.jpgJulie Fraser (Term of office expires 7.02.2022) 

Parent Governor.  Member of the Curriculum Committee.



 

 

Alison Chamberlain (Term of office expires 29.01.2022) 

Parent Governor.  Member of the Resources Committee.